. . VŠE, CO MNE ZAJÍMÁ. . . .CARPE DIEM ! - VYUŽIJ DEN !

. .Hanka. .Hanka .Hanka. .JEN Z DOBRÉHO SE RODÍ DOBRÉ ! . . Hanka . Hanka. Hanka

. . . . . . FIDE, SED CUI FIDAS, VIDE ! . . . VĚŘ, ALE KOMU VĚŘÍŠ, MĚŘ ! . . . . .čs. film Bílá paní.
DĚKUJI za návštěvu na mém Blogu a PŘEJI VÁM krásný a úspěšný nový týden.Vaše Milena

od 1.11.2017 - UKONČUJI ZDE NA MÉM BLOGU SVOU ČINNOST a BUDU POKRAČOVAT NA Facebooku:NA ÚVOD
NĚKTERÉ SPECIÁLNÍ MNOU VYBRANÉ ZÁSADNÍ - DŮLEŽITÉ ČLÁNKY: - více - klikněte na ně.
DALŠÍ ČLÁNKY NAJDETE NÍŽE či v ARCHIVU:


- KOKOSOVÝ OLEJ - 12 + 1 způsob využití -pomáhá proti bakteriím a kvasinkám
mají specifickou schopnost narušit membrány virů, bakterií, kvasinek a plísní. Ty jsou pak snadno zneškodněny bílými krvinkami.

- vzniká v játrech, vznik podporuje zejm. vit. B6, B12, B9 (kys.listová)-methylačn živiny.

- GLUTATHION "Matka všech antioxidantů" - rubrika Přírodní léky, 5.3.2016.

Methylační živiny (kyselina listová a vitaminy B6 a B12). Jedná se pravděpodobně o vůbec nejdůležitější prvky urč. reakcí- kyselinu listovou = vitamin B9 (zejména v aktivní formě 5-methyltetrahydrofolátu), vitamin B6 (v aktivní formě P5P) a vitamin B12 (v aktivní formě metylkobalaminu). Více zde:Výsledek obrázku pro 2018
Year of the dog.


NEODCHÁZEJME OD ROZEHRANÉ PARTIE A
DOKONČEME, CO JSME ZAČALI.
TO NÁM DÁ NADĚJI, ŽE BUDEME VOLNĚ DÝCHAT.

od 1.11.2017 - UKONČUJI ZDE NA MÉM BLOGU SVOU ČINNOST a BUDU POKRAČOVAT NA - Facebooku: M - Spektrum
. . . . . . . . . . .

Poučení pacientů před plastikou předního zkříženého vazu.

6. ledna 2017 v 20:57 | http://www.pasa.cz/stranka/28/pouceni-pacientu-pred-plastikou-predniho-zkrizeneho-vazu/ |  NEMOCI A LÉČBA

Poučení pacientů před plastikou předního zkříženého vazu.

Časté dotazy po operací.

Jaký je charakter pooperační bolesti?

Doc. MUDr. Libor Paša, Ph.D. patří mezi vysoce hodnocené odborníky v dané problematice.

Každý pacient cítí bolest jinou intenzitou. Po operaci pacienti dostávají silná analgetika, bolest trvá většinou 1-2 dny po operaci a je u většiny pacientů velmi dobře tolerována.

Jak dlouho je nutné brát léky proti bolesti?

Po 1-2 dnech pacienti dostávají léky proti bolesti podle subjektivního pocitu bolesti. Většinou 3x denně 1 tabletu. Toto období trvá většinou 5-10 dní.

Kdy je možné koleno po operaci osprchovat nebo se koupat?

Pokud nejsou žádné komplikace, doporučujeme odstranit stehy po operaci za 10-12 dní. Sprcha je možná tehdy, pokud jsou rány zcela klidné, většinou od 5. dne po operaci (po osušení je doporučená desinfekce rány). Pobyt ve vodě (koupel ve vaně apod.) je možný za 3 dny po odstranění stehů.

Jak dlouho je nutné chodit s pomocí berlí?

Pokud je provedena "pouze" plastika předního zkřížené vazu, tedy pokud není poškození menisků nebo chrupavek, je možné po ústupu otoku (zhruba od 3.-5. dne po operaci) na operovanou končetinu došlapovat (limitace je dle bolestí). Doporučujeme koleno při chůzi fixovat pevnou ortézou.

Jak dlouho je nutné nosit ortézu?

Ortéza chrání koleno proti poškození operovaného vazu při náhlých, neočekávaných pohybech (podvrtnutí kolena při chůzi, ale i nesprávný pohyb ve spánku). Doporučujeme ortézu používat 4-6 týdnů.

Je nutné mít ortézu ve spánku?

Ortéza chrání koleno proti nečekanému pohybu. I ve spánku je možné koleno nekoordinovaně pohnout a je proto riziko poranění nepřihojeného vazu. S ortézou je možné spát v jakékoli poloze.

Je operace prováděna artroskopicky nebo je kloub otevřen velkou ranou? Jaké jsou jizvy po operaci?

Plastiku předního zkříženého vazu provádíme vždy artroskopicky. Je možné použít náhradu vazu z různých tkání.
  1. štěp z ligamentum patellae (prostřední třetina z vazu mezi patelou /čéškou/ a úponem na bérci) = BTB /Bone-Tendon-Bone/ štěp
  2. štěp ze šlachy m. semitendinosus, popř. i šlachy m. gracilis (tzv. hemstringy).
  3. štěp z dárce (alloštěp) = různé druhy šlachové a vazivové tkáně
Jizvy po operaci jsou malé - 2 drobné jizvy (1 cm) po operačních nástrojích v kloubu a jizva po odběru štěpu (závisí na typu odebraného štěpu). U BTB štěpu asi 6-8 cm jizva na přední části kolena, u ST štěpu 3-4 cm jizva na přední a vnitřní straně kolena.

Jak dlouho operace trvá?

Přibližně 1 - 1,5 hodiny.

Jak po operaci správné koleno chladit?

Fyzikální chlazení (kryoterapie) je po operaci velmi doporučené. Provádí se pomocí speciálních gelů v plastovém obalu 6-8x denně po dobu 30 minut. Je možné zakoupit v lékárnách nebo ortopedických pomůckách. (Cold pack systém)

Drény po operaci.

Po operaci ponecháváme 2 drény pro odvádění krve z kloubu a místa po odběru štěpu. Drény ponecháváme dle množství odváděné tekutiny (krve), většinou po dobu 24 hodin od operace.

Poranění nervů nebo cév při operaci:

Relativně často bývá snížená citlivost až necitlivost přední časti kolena a horní části bérce. To je způsobené přerušením povrchové větve kožního nervu, který inervuje přední část kolena. Necitlivá zóna je zpočátku větší, ale s postupem času se zmenšuje až zmizí. Tento proces může trvat 6 měsíců až jeden rok. Snížená citlivost celé končetiny se může objevit velmi vzácně v případě, kdy operace trvala déle jak 2 hodiny. Tento stav většinou ustoupí už po 24 - 48 hodinách.

Jaká je fixace nového vazu v kloubu?

K uchycení nového vazu je možné použít několik druhů fixačního materiálu. Je možné použít tzv. interferenčního šroubu, který se zavede mezi stěnu kostního kanálu a nový vaz. Dále je možné použít speciální šrouby nebo tyčinky, které se zavedou kolmo na nový vaz. Většinou používáme materiály vstřebatelné. Jejich pevnost je dostatečná, vstřebávání trvá 2-4 roky (přihojení nového vazu do kosti trvá 2-4 měsíce).

Jaký je režim po operaci?

Není zcela jednoznačná doktrína na pooperační režim. Vždy je závislý na rozsahu operace (plastika vazu samotná, současná rekonstrukce menisku, chrupavky...). Pokud je provedena pouze plastika předního zkříženého vazu, používáme následovný režim. Koleno fixujeme ve snímatelné ortéze po dobu 4-6 týdnů. Ortéza chrání koleno před nesprávným pohybem (podvrtnutí při chůzi, ale i např. kopnutí ve spánku). Pacient ortézu sundává a rozcvičuje pohyb v předozadní ose (pokrčování a natahování kloubu). Pokud není poraněná chrupavka nebo meniskus, je možné od prvních dnů po operaci na operovanou končetinu plně došlapovat. Po ústupu otoku, většinou od 3.-.4. týdne pacient rehabilituje aktivněji, nejlépe pohybem na rotopedu. Normální chůze bývá většinou po 4-7 týdnu od operace. Návrat do pracovní nebo sportovní aktivity je závislý na rozsahu operace a pooperační reakce pacienta.

Je možné koleno naplno zatěžovat hned po operaci?

Tkáň nového vazu prochází v průběhu času strukturální přestavbou, která má několik fází. Zpočátku je vaz oslabený až na 50% původní pevnosti. V průběhu času vaz opět sílí a dosáhne dobré pevnosti asi za rok od operace. Po dobu přestavby je vaz oslabený a je snáze zranitelný. Proto zpočátku (cca 3 měsíce) je rozsah pohybu i zátěž omezena. U vrcholových sportovců doporučujeme jiný režim, než u běžné populace.

Jak dlouhá bývá práce neschopnost?

Pracovní neschopenka bývá časově velmi rozdílná. Závisí od charakteru práce a také na rozsahu operačního výkonu. Administrativní práce je možná po 14 dnech. Středně těžká fyzická práce je možná po třech měsících. Návrat do vrcholového sportu je také závislý na typu sportu, rozsahu operačního výkonu a reakce pacienta na operaci. Plná fyzická zátěž je možná po 6 měsících. Pacienti se však často vracejí do práce dříve. Vždy je správné poradit se s operatérem.

Je možné řídit po operaci auto?

Řízení auta je možné při splnění těchto pravidel: Bezbolestný pohyb v operovaném kloubu v rozsahu zcela umožňujícím bezproblémovou obsluhu pedálů. Nepoužívání ortézy Správný stereotyp chůze a správná reakce dolních končetin ne nenadálé situace. Pokud je operace kolena levého a pacient má automatickou převodovku. Je možné řídit auto dříve.

Jak dlouho trvá rehabilitace?

Cílená a kontrolovaná rehabilitace je velmi důležitá a doporučujeme ji od ústupu otoku a bolestí (asi 1-2 týdny) po dobu 2-3 měsíců. Cvičení a individuální rehabilitace je však nutná do návratu svalové síly, rozsahu pohybu a koordinace pohybu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Zaujaly Vás tyto informace ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama