. . VŠE, CO MNE ZAJÍMÁ. . . .CARPE DIEM ! - VYUŽIJ DEN !

. .Hanka. .Hanka .Hanka. .JEN Z DOBRÉHO SE RODÍ DOBRÉ ! . . Hanka . Hanka. Hanka

. . . . . . FIDE, SED CUI FIDAS, VIDE ! . . . VĚŘ, ALE KOMU VĚŘÍŠ, MĚŘ ! . . . . .čs. film Bílá paní.
DĚKUJI za návštěvu na mém Blogu a PŘEJI VÁM krásný a úspěšný nový týden.Vaše Milena

od 1.11.2017 - UKONČUJI ZDE NA MÉM BLOGU SVOU ČINNOST a BUDU POKRAČOVAT NA Facebooku:NA ÚVOD
NĚKTERÉ SPECIÁLNÍ MNOU VYBRANÉ ZÁSADNÍ - DŮLEŽITÉ ČLÁNKY: - více - klikněte na ně.
DALŠÍ ČLÁNKY NAJDETE NÍŽE či v ARCHIVU:


- KOKOSOVÝ OLEJ - 12 + 1 způsob využití -pomáhá proti bakteriím a kvasinkám
mají specifickou schopnost narušit membrány virů, bakterií, kvasinek a plísní. Ty jsou pak snadno zneškodněny bílými krvinkami.

- vzniká v játrech, vznik podporuje zejm. vit. B6, B12, B9 (kys.listová)-methylačn živiny.

- GLUTATHION "Matka všech antioxidantů" - rubrika Přírodní léky, 5.3.2016.

Methylační živiny (kyselina listová a vitaminy B6 a B12). Jedná se pravděpodobně o vůbec nejdůležitější prvky urč. reakcí- kyselinu listovou = vitamin B9 (zejména v aktivní formě 5-methyltetrahydrofolátu), vitamin B6 (v aktivní formě P5P) a vitamin B12 (v aktivní formě metylkobalaminu). Více zde:Výsledek obrázku pro 2018
Year of the dog.


NEODCHÁZEJME OD ROZEHRANÉ PARTIE A
DOKONČEME, CO JSME ZAČALI.
TO NÁM DÁ NADĚJI, ŽE BUDEME VOLNĚ DÝCHAT.

od 1.11.2017 - UKONČUJI ZDE NA MÉM BLOGU SVOU ČINNOST a BUDU POKRAČOVAT NA - Facebooku: M - Spektrum
. . . . . . . . . . .

MYOGELÓZA - místní bolestivé ztuhnutí svalu.

16. října 2015 v 20:09 | wikiskripta.eu |  NEMOCI A LÉČBA

MYOGELOZA

uzlovitá či vřetenitá zatvrdlina ve svalu, na pohmat citlivá, podmíněná degenerativními koloidními změnami ve struktuře svalů.

Vibrační, masážní i zahřívací přístroje s rukojetí, dají se koupit třeba v Makru, neskutečně rychle rozpouštějí myogelózy, zatvrdliny ve svalech. Nejde o vyhozené peníze, mnohokrát mi ušetřily běhání po doktorech.

Myogelóza, myogelosa

 • ZNAMENÁ bolestivé zatvrdnutí svalu při svalovém revmatizmu
Vzniká např. v paravertebrálním svalstvu při dlouhodobém přetěžování.
Typicky se zatvrdliny (myogelozy) nalézají kolem lopatek, zezadu nad pánví a nad křížovou oblastí a v trapezových svalech .
Další myogelozy se nacházejí po stranách krční páteře, většinou na úrovni obratlů C2-C3. Bolestivá místa jsou dále těsně pod hmatnými "hrboly na zátylku", v jejichž oblasti na povrch pod kůží vystupují větve týlních nervů a kde se v hloubce nalézají klouby, jimiž spočívá lebka na páteři.
Hranice vlasových kořínků pak zhruba označuje linii, kde se na "hlavu" upínají šlachy svalů, udržující její polohu.
Tyto šlachy jsou velmi často chronicky přetížené a podrážděné, pokud ne přímo zanícené. Přechody jsou plynulé. Rozhodující je jejich momentální pohmatová citlivost na tlak. Ta vypovídá o jejich přetížení a spoluúčasti na bolestech..
Zatvrdliny se tedy nacházejí zhruba na třech rovinách - na úrovni trapezových svalů, na krční páteři na úrovni druhého a třetího krčního obratle a na úrovni asi tak vlasové linie až k uším, kde je třeba po nich pátrat. Intenzita tlaku masírujících prstů se řídí údaji pacienta o snesitelnosti, která by neměla být "ani mučením ani lochtáním".
Baňkování zad, tzv. vakuoterapie
Baňky (nezaměňovat s pijavicemi) jsou koule ze skla, v nichž se pomocí hořícího smotku nebo zapalovačem vytvoří podtlak, vakuum. Baňky lze nechat stát baňky nad kritickými místy (viz výše) nebo jimi po přisátí přejíždět dobře namazaná záda, čímž se masírované plochy výrazně prokrví. Zůstanou modřiny, které se beze zbytku odhojí a zmizí. Málokterá metoda docílí tak intenzivního prokrvení masírované tkáně. Již po tomto zákroku se někdy dostaví neočekávaná úleva.
"Vyčištění střev"
Je velmi důležitou složkou alternativní léčby bolestí hlavy a migrén, zvláště při průvodní dlouhodobé nebo i občasné zácpě.
Ve "střevech" se v naprosté většině případů nacházejí bakterie, které tam nepatří, jako kvasinky a jiné. Příčina jejich vzniku je někdy jasná - jako např. dlouhodobá léčba antibiotiky, někdy však ne. Následky jsou však stejné nebo podobné.
Snížená imunita, zažívací potíže všeho druhu, záchvatovitá chuť na sladké, chronická zácpa ale i průjem, nadýmání na základě kvasných procesů ve střevech, ale i projevy téměř nečekané jako migrény, subdepresivní ladění, únavnost, akné, nežity, vyrážky atd. Marně se pak pátrá po příčině těchto potíží, postižení se nebere dost vážně.
Proti očekávání lze zlepšením bakteríelního osazení trávicího traktu nebo jeho málokdy uskutečnitelnou normalizací podstatně zlepšit celkový stav. Dostupným léčebným prostředkem je tzv. řízená symbioza . Pomocí této soupravy léků je možno pokusit se vyčistit střevní obsah od dysbiotických bakterií a a nahradit je masivním přívodem v tuzemsku dostupných tzv. eubiotik jako např. Bactisubtil, Hylak, Colinfant - ale nekombinovat, vyzkoušet jen po druhém.
Bez předchozího očistného účinku kyslík uvolňujícího magnesiového prášku Ozovit (SRN), který je nenahraditelným základem celého "nápadu", nemá přívod "zdravých bakterií" šanci na úspěch. Preparáty Symbioflor a Mutaflor ze SRN, přicházejí taktéž v úvahu, prvně jmenovaný zasluhuje vysvětlení, neboť se jedná o systém několika na sebe navazujících kroků. Nasazení Ozovitu (i samotného) má svůj smysl a stojí za pokus, možno opakovat i 2-3x do roka.

Vlhké teplo na záda.
Nikdy ne suché teplo, už vůbec ne v akutním stadiu. Použít ručníky namáčené v horké vodě apod., do nich lze vložit léčivky.
Vynechat totálně černou kávu, kokakolu a alkohol, omezit čokoládu a solené aromatické sýry. Dle možnosti se vzdát hormonální antikoncepce. Mezi záchvaty zkusit vynechat všechny léky proti bolesti.
Měření a léčba ústních mikroproudů - měřitelné mikroproudy by se v ústech vůbec neměly vyskytovat, pokud ano, jsou vždy podezřelé jako možná příčina únavových stavů. Nalézáme často u jedinců s mnoha kovovými plombami a pálením jazyka. Jejich výskyt ještě stoprocentně neřeší.

Autor: MUDr. Rudolf Zemek -

Myofasciální trigger point

Myofasciální trigger point (MTrP), spoušťový bod (dříve také myogelóza), je charakteristická změna lokálního svalového napětí. Tato změna není v celém svalu, či svalové skupině, ale pouze v určité porci resp. snopci příčně pruhovaného svalu. V daném snopci se nachází 2-6 mm velký uzlík, který je palpačně bolestivý.

 • Hluboká masáž
Typ masáže, při které se zaměřujeme na podkoží a fascie. Používá se vyšší tlak než u klasické masáže a lze také masírovat předloktím či loktem.
 • Ischemická komprese
Jedná se o léčbu tlakem přímo na MTrP, krátkodobá ischémie vyvolá následnou hyperémii. Využívá se principu bariéry, kdy po vyhledání MTrP přiložíme na daný bod prst, a pak jen čekáme a cítíme, že daný bod pod prsty povoluje a taje, jako kdybychom položili prst na tabulku čokolády.
 • Postupy původem chiropraktické - manipulace, mobilizace
Kloubní blokády jsou často ve spřažení s MTrP, děje se tomu na podkladě dysbalance vegetativního nerstva v okolí kloubní blokády. Odstranění blokády a obnovení joint play nemusí nutně vést k rozpuštění MTrP, ale může to zefektivnit terapii kombinovanou s jinými metodami.

Fyzikální terapie

 • Termoterapie
Aplikace tepla na kůži, podkoží a svaly navozuje myorelaxaci a reflexní dilataci kožních cév, což vede ke snížení iritability a k hyperémii.
 • Ultrazvuk (UZ)
Aplikace mechanických zvukových vln o vysoké frekvenci způsobuje ohřátí hluboko uložených vrstev, což opět vede k myorelaxaci a reflexní dilataci kožních cév.
 • Elektroterapie
Z této široké skupiny léčebných metod jsou užívané k terapii MTrPs především dyadinamické, interferenční a Trabertovy proudy a metoda transkutánní elektroneurostimulace (TENS). Výhodou elektroterapie je, že kromě tepelného účinku může mít i účinek analgetický, a to působením na exteroreceptory, které uzavírají vrátka v principu vrátkové teorie bolesti.

Dry needling

Terapie aplikací suché jehly je indikována především u MTrP, které nejsou plně funkčně reverzibilní, a proto nemizí po pouze reflexních metodách. Jehla se aplikuje přesně do lokalizace MTrP, který se vyhledá podle palpace.
 • Laser
K terapii MTrPs se využívá především nízkoúrovňového laseru, který podporuje buněčný metabolismus, a pomáhá tak v regeneraci hypoxických svalových buněk spojených s dysfunkční nervosvalovou ploténkou

Kombinace

Metody se dají kombinovat jak v rámci jedné skupiny, např. UZ + TENS ve fyzikální terapii, ale i v rámci více skupin. Záleží vždy na fyzioterapeutovi, jaké přístupy si zvolíZdroje

 • SIMONS, D G a J G TRAVELL. Myofascial origins of low back pain. 1. Principles of diagnosis and treatment. Postgrad Med [online]. 1983, vol. 73, no. 2, s. 66, 68-70, 73 passim, dostupné také z <http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6218489>. ISSN 0032-5481.
 • LEWIT, Karel. Manipulační léčba v myoskeletální medicíně. 5. vydání. Praha : Sdělovací technika ve spolupráci s Českou lékařskou společností J. E. Purkyně, [2004?]. ISBN 80-866-4504-5.
 • KOLÁŘ, Pavel, et al. Rehabilitace v klinické praxi. 1. vydání. Praha : Galén, 2009. 713 s. ISBN 978-80-7262-657-1.

Myogelóza! 30 minutová MASÁŽ KRYOTERMOHLAVICÍ za 125 Kč! Přináší UVOLNĚNÍ SVALŮ, ÚLEVU OD BOLESTI HLAVY nebo brnění končetin! Nenechte se omezovat bolestí!

Trigger point explained with animation


__________________________________________________________
R E K L A M A. Seznam.cz :
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama