. . VŠE, CO MNE ZAJÍMÁ. . . .CARPE DIEM ! - VYUŽIJ DEN !

. .Hanka. .Hanka .Hanka. .JEN Z DOBRÉHO SE RODÍ DOBRÉ ! . . Hanka . Hanka. Hanka

. . . . . . FIDE, SED CUI FIDAS, VIDE ! . . . VĚŘ, ALE KOMU VĚŘÍŠ, MĚŘ ! . . . . .čs. film Bílá paní.
DĚKUJI za návštěvu na mém Blogu a PŘEJI VÁM krásný a úspěšný nový týden.Vaše Milena

od 1.11.2017 - UKONČUJI ZDE NA MÉM BLOGU SVOU ČINNOST a BUDU POKRAČOVAT NA Facebooku:NA ÚVOD
NĚKTERÉ SPECIÁLNÍ MNOU VYBRANÉ ZÁSADNÍ - DŮLEŽITÉ ČLÁNKY: - více - klikněte na ně.
DALŠÍ ČLÁNKY NAJDETE NÍŽE či v ARCHIVU:


- KOKOSOVÝ OLEJ - 12 + 1 způsob využití -pomáhá proti bakteriím a kvasinkám
mají specifickou schopnost narušit membrány virů, bakterií, kvasinek a plísní. Ty jsou pak snadno zneškodněny bílými krvinkami.

- vzniká v játrech, vznik podporuje zejm. vit. B6, B12, B9 (kys.listová)-methylačn živiny.

- GLUTATHION "Matka všech antioxidantů" - rubrika Přírodní léky, 5.3.2016.

Methylační živiny (kyselina listová a vitaminy B6 a B12). Jedná se pravděpodobně o vůbec nejdůležitější prvky urč. reakcí- kyselinu listovou = vitamin B9 (zejména v aktivní formě 5-methyltetrahydrofolátu), vitamin B6 (v aktivní formě P5P) a vitamin B12 (v aktivní formě metylkobalaminu). Více zde:Výsledek obrázku pro 2018
Year of the dog.


NEODCHÁZEJME OD ROZEHRANÉ PARTIE A
DOKONČEME, CO JSME ZAČALI.
TO NÁM DÁ NADĚJI, ŽE BUDEME VOLNĚ DÝCHAT.

od 1.11.2017 - UKONČUJI ZDE NA MÉM BLOGU SVOU ČINNOST a BUDU POKRAČOVAT NA - Facebooku: M - Spektrum
. . . . . . . . . . .

ÁMA a ÁJURVÉDA

20. srpna 2015 v 11:13 | http://zdravi.doktorka.cz/, |  NEMOCI A LÉČBA

Co znamená v ajurvédské medicíně ÁMA ? Výsledek obrázku pro áma


ÁMA

je souhrnný název ajurvédy pro všechny substance, které zatěžují organismus člověka, bez ohledu na jejich původ.

Čím méně toxinů (jedovaté látky) zabraňuje funkci různým buněčným systémům těla, tím vyšší je nejen plodnost člověka, ale o to lepší bude i jeho dědičná substance.

Co je ÁMA ?


1. ÁMA se vytvoří tehdy, když zažívací síla těla nezvládne strávit přijatou potravu výměnou látek.

Zažívací trakt člověka obsahuje enzymy, chemické látky, které dokáží přijaté části potravy rozložit na velice malinké molekuly. Je-li vzájemná

souhra enzymů ze slin, žaludečních šťáv, jater, slinivky a střev narušená, nemůže zažívací proces kompletně proběhnout. Namísto rozložení stravy na nejmenší částečky, které mohou být v různých tkáních těla použity na tvorbu buněk, zbudou větší molekuly. Ty musí tělo někde uskladnit, jelikož je nemůže použít. V nejhorším případě bude tělo uvnitř postupně zaneseno nedokonale zpracovanými látkami, které brání přísunu látek.

2. Áma mohou být i požité jedovaté látky jako jsou pesticidy, těžké kovy a jiné jedy z životního prostředí.

3. Áma může mít i duševní původ. Každý duševní vjem změní metabolismus, i ten musí být stráven. Klasická medicína zná ámu také již po mnoho desetiletí: jako příliš velké množství kyseliny solné v žaludku, jako stresový hormon adrenalin, nebo v podobě různých nevyrovnaných neurotransmiterů či neuropeptidů. Když si člověk dělá stále starosti nebo se rozčiluje, produkuje odpovídající molekuly, které zatěžují tělo. Kromě toho snižují negativní emoce zažívací sílu a z tohoto důvodu vznikne další áma.

Maharishi ajurvéda klasifikuje množství různých šrot, či tělesných kanálků, ve kterých probíhá výměna a transport látek. Největší z nich jsou duté orgány těla jako močový měchýř a střeva, plíce, děloha, vejcovody a sperma-kanály. Patří sem všechny krevní a lymfatické cévy, tepny, žíly, i malé vlasové cévky - kapiláry. A dokonce i malé mezírky v každé buněčné membráně, jimiž je prováděna výměna látek při metabolismu buněk. Jsou-li šroty ámou povlečeny nebo ucpány, nemůže už transport látek mezi buňkami a orgány hladce fungovat: dostaví se množství různých poruch. Měl by je znát i laik, neboť mu ukáží, že musí odbourat ámu, aby mohl zůstat dlouhodobě zdráv a dobře se cítil.


Áma a její vylučování
Ámou nazýváme vše, co tělo úplně nestrávilo či metabolizovalo. K tomu patří nejen nestrávené zbytky potravy, ale vše, co se nahromadí na cestě napříč metabolismem. Áma jsou také obranné látky, které organismus vytvořil omylem a nezpracované zážitky.

Áma má obdobné vlastnosti jako Kapha, je těžká, hustá, chladná a hlenovitá.

Sestává se zejména z nahromaděného HLENU. Může však být vyrovnána s kteroukoliv z dóš. Poté mění její vlastnosti a porucha může být obtížněji identifikována.

Váta se může akumulovat v podobě plynu v tlustém střevě a šířit se do tenkého střeva a blokovat, tak schopnost trávení, Agní, a tím stoupá áma.
Kapha se může hromadit v žaludku v podobě hlenu a šířit se do tenkého střeva, blokovat Agní a také tvořit ámu. Pitta se může akumulovat v podobě žluči v tenkém střevě, ačkoliv je horká, může blokovat agní svou tekutostí nebo olejnatostí, což obdobně vyvolává vzestup ámy.
Dóši vyrovnané s ámou se nazývají sáma a název dóši například sáma Váta.

Áma a Agní mají protichůdné vlastnosti, proto základním způsobem léčení zvýšené ámy je probuzení Agní. Jak jsem již uvedl, áma se tvoří z nestrávené stravy i z nestrávených myšlenek a zážitků. Vychází zejména ze zadržovaných negativních emocí.

Příznaky zvýšené ÁMY:

 • hustě potažený BÍLÝ jazyk
 • únava a nedostatek energie
 • nechutenství
 • zácpa nebo větry
 • bolesti končetin a kloubů
 • kalná moč
 • páchnoucí stolice
 • kožní nemoci
 • pach z úst
 • výrazná nadváha (mírná nadváha může být pouze subjektivním pocitem při nepřijetí své konstituce)
 • nadměrná chuť po sladkém nebo slaném

Důsledky zvýšené ÁMY:

Přítomnost ámy v těle je velmi častou příčinou nemocí. Zejména většina civilizačních chorob je způsobena nebo alespoň zhoršena přítomností ámy. Jedná se zejména o alergie, kožní choroby, autoimunitní onemocnění, cukrovku, rakovinu a mnoho dalších. Ámu tělo identifikuje jako nepřítele a vyvolává imunitní odpověď. Áma také živí různé parazity v těle.
Áma zasahuje v těle různé orgány, například klouby, ale nejčastěji se ukládá v oslabených orgánech.

Výsledek obrázku pro ÁMA

Prevence vzniku ÁMY:

Nejlepší prevencí je dobře fungující Agní. I méně kvalitní potravu je kvalitní Agní schopno strávit, stejně jako občasné negativní emoce. Nesmíme však Agní přetěžovat. Proto se snažíme stravovat podle zásad ájurvédy v souladu s naším konstitučním typem. Hlavní zásady jsou:
 • Žijeme v souladu s přírodními pricipy
 • Neustále pečujeme o dobré Agní
 • Dodržujeme zásady stravování zejména vybíráme co nejpřirozenější čerstvou stravu
 • Nepřejídáme se
 • Dopřejeme organismu dostatek času na řádné zpracování stravy i emocí
 • Volíme správnou kombinaci potravin
 • Využíváme vhodná koření
 • Užíváme bylinky a směsi podporující detoxikaci (triphala, aloe, LKC)
 • Občas zařadíme odlehčovací dny
 • Pravidelně navštěvujeme ájurvédskou masáž, která je velmi detoxikující
 • Provádíme domácí olejovou masáž
 • Vyhledáváme příjemné zážitky a budujeme si zásobník příjemných zážitků
Jinou formou je vnější olejování, které představuje velmi relaxační ájurvédská masáž. Tu si můžeme dělat i svépomocí.
Druhou částí je použití parních lázní. Při nich se vylučují toxiny rozpustné ve vodě. Tuto proceduru může nahradit i sauna. Ájurvéda však nedoporučuje zahřívání hlavy, a proto doporučuje alespoň omotání hlavy ručníkem. Tato procedura není vhodná pro osoby se zvýšenou Pittou, kteří by její provádění měli nejprve konzultovat s ájurvédským lékařem. Autor: Fakír

ZDE je jeden z nejúčinnějších přípravků k pročištění trávícího systému a celého organismu:

Večer, alespoň hodinu po večeři, užívejte čaj připravený z triphaly. Jeden šálek tohoto nápoje připravíte tak, že zalijete ½ až 1 lžičku triphaly v prášku vařicí vodou a necháte 10 minut vyluhovat. Pijte ještě teplé.

Triphala je tradiční po staletí užívaná směs, kterou tvoří
 • amalaki (Emblica officinalis),Emblika lékařská,Indický angrešt a nejbohatší přírodní zdroj vitaminu C.
 • bibhitaki (Terminalia belerica) Vrcholák myrobalánový,je listnatý strom běžně se vyskytující ve vlhkých lesnatých oblastech Indie, Barmy, Malajsie, K léčebným účelům se užívá hlavně plodů této rostliny a jejich dužnatého oplodí. Účinné látky v nich obsažené vykazují především adstringentní, tzn. stahující a tonizující účinky. Právě pro tyto vlastnosti se plody této rostliny nejčastěji používají k léčbě křečových žil a hemoroidů. Dužnaté oplodí plodů Terminalia bellirica je zároveň lahodně navinulé chuti a je jedlé.Vzhledem k tomu, že zralé plody a jejich dužnaté oplodí obsahují značné množství tříslovin, využívá jich tradiční indická medicína při léčbě křečových žil a hemoroidů. Tato rostlina zároveň příznivě působí při onemocněních jater a při průjmech různé etiologie. Účinné látky obsažené v plodech Terminalia bellirica mají rovněž protizánětlivé a antimikrobiální účinky, čehož se často využívá při léčbě infekcí horních a dolních cest dýchacích. Terminalia bellirica současně optimálním způsobem ovlivňuje látkovou přeměnu tuků a snižuje tak hladinu cholesterolu v krvi. Tímto mechanismem omezuje riziko vzniku aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění. Kůra kmene a větví má rovněž diuretické, tj. močopudné účinky a působí tak příznivě na funkci ledvin a močových cest. http://www.avicenna.cz/
 • haritaki (Terminalia chebula). vrcholák tříslovinný (chebule), Doslovný překlad sanskrtského názvu Haritaki znamená "odnáší, odplavuje" nebo také "zbavuje všech nemocí". Tento překlad svým významem vystihuje vlastní léčebné účinky Terminalia chebula. Účinné látky obsažené v plodech této rostliny stimulují především peristaltiku tlustého střeva a působí tak jako účinné laxativum. Těchto příznivých účinků se tradičně využívá v kombinaci s dalšími dvěma rostlinami Emblica officinalis a Terminalia bellirica. V této kombinaci vytváří Terminalia chebula směs známou v tradiční indické medicíně pod názvem Triphala. Účinné látky obsažené v plodech Terminalia chebula rovněž optimálním způsobem ovlivňují trávení tuků v gastrointestinálním traktu.
Lze užívat také ve formě kapslí.

 1. Literatura:

  1. Bauhofer, U.: Vykročení k tichu, Studiopress, Čáslav, 2003
  2. Frawley, D., Lad, V.: Rostliny v ájurvédě, Volvox Globator, Praha, 2006
  3. Frej, D.: Ajurvéda, Eminent, Praha, 2007
  4. Rajpoot, G.: Základy ájurvédy, Dhanvantri, Praha, 2002
  5. Verma,V.: Ájurvéda na každý den. Fontána, Olomouc 2010
  6. Kolektiv: Tajemství ájurvédy, Svojtka a co., Praha, 2003Výsledek obrázku pro áma

Výsledek obrázku pro ÁMA
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Zaujaly Vás tyto informace ?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama