. . VŠE, CO MNE ZAJÍMÁ. . . .CARPE DIEM ! - VYUŽIJ DEN !

. .Hanka. .Hanka .Hanka. .JEN Z DOBRÉHO SE RODÍ DOBRÉ ! . . Hanka . Hanka. Hanka

. . . . . . FIDE, SED CUI FIDAS, VIDE ! . . . VĚŘ, ALE KOMU VĚŘÍŠ, MĚŘ ! . . . . .čs. film Bílá paní.
DĚKUJI za návštěvu na mém Blogu a PŘEJI VÁM krásný a úspěšný nový týden.Vaše Milena

od 1.11.2017 - UKONČUJI ZDE NA MÉM BLOGU SVOU ČINNOST a BUDU POKRAČOVAT NA Facebooku:NA ÚVOD
NĚKTERÉ SPECIÁLNÍ MNOU VYBRANÉ ZÁSADNÍ - DŮLEŽITÉ ČLÁNKY: - více - klikněte na ně.
DALŠÍ ČLÁNKY NAJDETE NÍŽE či v ARCHIVU:


- KOKOSOVÝ OLEJ - 12 + 1 způsob využití -pomáhá proti bakteriím a kvasinkám
mají specifickou schopnost narušit membrány virů, bakterií, kvasinek a plísní. Ty jsou pak snadno zneškodněny bílými krvinkami.

- vzniká v játrech, vznik podporuje zejm. vit. B6, B12, B9 (kys.listová)-methylačn živiny.

- GLUTATHION "Matka všech antioxidantů" - rubrika Přírodní léky, 5.3.2016.

Methylační živiny (kyselina listová a vitaminy B6 a B12). Jedná se pravděpodobně o vůbec nejdůležitější prvky urč. reakcí- kyselinu listovou = vitamin B9 (zejména v aktivní formě 5-methyltetrahydrofolátu), vitamin B6 (v aktivní formě P5P) a vitamin B12 (v aktivní formě metylkobalaminu). Více zde:Výsledek obrázku pro 2018
Year of the dog.


NEODCHÁZEJME OD ROZEHRANÉ PARTIE A
DOKONČEME, CO JSME ZAČALI.
TO NÁM DÁ NADĚJI, ŽE BUDEME VOLNĚ DÝCHAT.

od 1.11.2017 - UKONČUJI ZDE NA MÉM BLOGU SVOU ČINNOST a BUDU POKRAČOVAT NA - Facebooku: M - Spektrum
. . . . . . . . . . .

CO JE JÓGA ?

27. března 2015 v 23:19 | http://www.yogapoint.cz/

Co je jóga?

Jaká je odpověď na často kladenou otázku: "Co je to vlastně ta jóga?"
V odpovědích často padne, že jóga znamená spojení. Jde však jen o překlad ze sanskrtu.

Definice jógy

Pokud by se vás někdo zeptal, jaký význam má slovo sladký, odpověděli byste mu, že význam je sweet, Süss, doux? Pravděpodobně ne, protože to není význam slova sladký. Je to jen slovo, přeložené do angličtiny, němčiny a francouzštiny.
Tak jak byste vysvětlili, co znamená slovo sladký? Nejlepší cesta by byla nabídnout k ochutnání cukr.
Pak už by bylo naprosto zřejmé, co to znamená sladký.
Taková je i jóga. Člověk může dosáhnout jógy přes spontánní mystické zážitky nebo praxí. Pokud jste takový zážitek prožili, tak přesně víte, co to znamená. Pokud ne, tak musíme nahlédnout do starých textů.
Definice jógy bývá často citována z Pataňdžálího Jógasúter a pokud se jí pokusíme přeložit při zachování významu slov, tak říká: Jóga je integrace a ovládnutí všech úrovních mysli. Pak já spočívá ve své skutečné podstatě.
Kořen slova jóga je jho. Jho je dřevěná příčka, která spojuje dvě zvířata, například voly nebo koně, a připojí se k pluhu, vozíku nebo povozu, který pak táhnou.
Takže pokud jóga znamená jho, tak co spojuje? Jóga spojuje individuální Já a univerzální Já. Jinak řečeno, spojuje vaši základní pravou podstatu s věčným sjednocením.

Jóga je spontánní stav obdivu

Tento podivuhodný stav je těžké popsat. Stejně těžké jako popsat úžasný pohled na oceán někomu, kdo ho nikdy neviděl. Ale jsme mu blízko, když jsme v přírodě, nebo když nás napadne myšlenka, nebo nám něco dojde, takový ten aha stav. Máme záblesk tohoto stavu, kdy nás omráčí zvuk síly hromu. Nebo když sledujeme narození dítěte nebo rozkvět květiny.
Pokusy popsat tento stav z nás vždy udělají básníky.

Jóga je systém technik, které vedou k mistrovství

Nejen v moderní době, ale i v dávných dobách byli učitelé, kteří se nepatřili k žádné konkrétní tradici. Samozřejmě mezi nimi bylo i hodně šarlatánů, ale mnozí byli a jsou skutečnými mistry. Můžeme je nazývat mystiky. Jejich schopnosti jsou založeny na pochopení sebe samotného a umění dospět k nejvyšší pravdě. Nemají však techniky, kterými by uměli pomoci dosáhnout tohoto záblesku nejvyšší pravdy jiným.
Starověké tradice jógy vyvinuly techniky, jak dovést ty, kteří chtějí hledat, k nejvyšší pravdě a jak v tomto božském stavu zůstat. To je rozdíl mezi mystikem a jogínem.
Systém jógy zahrnuje ásany (fyzické pozice), dechová cvičení, relaxaci a meditaci. Celý proces se nazývá jóga.

Jóga je meditace

Mnoho začátečníků začíná s fyzickými aspekty jógy a pak se ptá: "Tak kdy začneme meditovat?". Pro tyto studenty to může být překvapující, ale pravda je, že jóga je meditace. Je to jedno a totéž. Proces jógové meditace vás postupně přenese od těla k dechu, z dechu do mysli a nakonec mimo mysl k věčnému sjednocení v rámci každého z nás.
Jóga nebo Jógová meditace je univerzální a může být praktikována všemi, bez ohledu na rasu, náboženství nebo pohlaví. Přesahuje všechny jazykové a kulturní bariéry.

Jóga je duševní praxe

Systém jógy byl vyvinut mistry dávných dob pro ty, kteří upřímně hledají duchovní cestu k mistrovství a osvícení. Jóga není ve své komplexnosti nic menšího, než duchovní praxe, která vede k vnitřní svobodě a stavu úplné radosti.
woman practicing yoga at a beach during sunset
Jóga je srovnávána s různými obory psychologie, umění, vědy, vzdělávání a filozofie.
Jak ji můžeme pochopit? Jedním ze způsobů je porovnávání. Využijeme tuto metodu k tomu, abychom jógu více pochopili. Budeme se snažit načrtnout paralely mezi jógou a obory, jež známe z naší životní praxe. To nám pomůže snadněji pochopit povahu tohoto všezahrnujícího systému.

Jóga je vzdělávací a etická průprava

Ve starověké Indii existovala progresivní koncepce vzdělávání. Znalosti byly respektovány, ale nejvíce se cenila moudrost. Jóga se stala systémem hodnot založených na etické výchově. Důraz nebyl kladen mechanické učení, ale na získávání poznatků o povaze těla, mysli, přírody a vesmíru.

Jóga je praktická věda

Mystik je ten, kdo spontánně dosahuje duchovních výšin. Takto obdarovaných lidí však existuje jen velice málo. My ostatní máme možnost dosáhnout těchto duchovních výšin skrz studium a každodenní praxi. Jogíni zkoumali sami sebe a výsledky těchto experimentů zaznamenávali. V průběhu staletí se to vyvinulo ve vědu s vlastním, přesným, technickým jazykem.

Jóga je psychologie východu

O moderní psychologii můžeme říci, že studuje patologickou mysl. Zatímco progresivní proudy psychologie dnes rovněž provádí studie zdravé mysli, jóga tyto studie již dávno vypracovala v komplexní vědu. Již před 2000 lety védské texty, zejména Mandukya Upanišada, analyzovaly mysl a rozdělily stavy vědomí na bdění, snění a spánek. Samkhya, metafyzický základ jógy, analyzuje mysl, její funkce a stavy, smysly a jejich vztah k mysli a okolnímu prostředí.
Přesto by duchovní učitel neměl být zaměňován s psychoterapeutem. Pravý učitel vás naučí najít odpovědi v sobě a učiní vás nezávislým.

Jóga je filozofie života

V současné době není k této praktické životní filozofii žádný příměr. Termín filozofie je pro jógu ve skutečnosti nesprávné pojmenování. Mistři jógy tomu říkali "daršan". Daršan znamená doslova "vidět". To znamená, že jóga vede k prozření, zkušenosti, které mění způsob, jakým vnímáme. Není to suché intelektuální studium.

Jóga je umění žít

Když věda o mysli, životní filozofie a psychologie východu splynou s každodenním životem, tak se jogín stane umělcem, básníkem a sochařem. Ze všeho co dělá, se stává umění. Vědomě utváří svůj život do krásy.
Tento starobylý, klasický systém, který vede k vrcholu lidského vývoje, je komplexní a všezahrnující. Bohužel však pro něj neexistuje žádné jednoduché vysvětlení.
Prague Spirit Festival


______________________________________________________________________________
R E K L A M A. Seznam.cz :
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama