. . VŠE, CO MNE ZAJÍMÁ. . . .CARPE DIEM ! - VYUŽIJ DEN !

. .Hanka. .Hanka .Hanka. .JEN Z DOBRÉHO SE RODÍ DOBRÉ ! . . Hanka . Hanka. Hanka

. . . . . . FIDE, SED CUI FIDAS, VIDE ! . . . VĚŘ, ALE KOMU VĚŘÍŠ, MĚŘ ! . . . . .čs. film Bílá paní.
DĚKUJI za návštěvu na mém Blogu a PŘEJI VÁM krásný a úspěšný nový týden.Vaše Milena

od 1.11.2017 - UKONČUJI ZDE NA MÉM BLOGU SVOU ČINNOST a BUDU POKRAČOVAT NA Facebooku:NA ÚVOD
NĚKTERÉ SPECIÁLNÍ MNOU VYBRANÉ ZÁSADNÍ - DŮLEŽITÉ ČLÁNKY: - více - klikněte na ně.
DALŠÍ ČLÁNKY NAJDETE NÍŽE či v ARCHIVU:


- KOKOSOVÝ OLEJ - 12 + 1 způsob využití -pomáhá proti bakteriím a kvasinkám
mají specifickou schopnost narušit membrány virů, bakterií, kvasinek a plísní. Ty jsou pak snadno zneškodněny bílými krvinkami.

- vzniká v játrech, vznik podporuje zejm. vit. B6, B12, B9 (kys.listová)-methylačn živiny.

- GLUTATHION "Matka všech antioxidantů" - rubrika Přírodní léky, 5.3.2016.

Methylační živiny (kyselina listová a vitaminy B6 a B12). Jedná se pravděpodobně o vůbec nejdůležitější prvky urč. reakcí- kyselinu listovou = vitamin B9 (zejména v aktivní formě 5-methyltetrahydrofolátu), vitamin B6 (v aktivní formě P5P) a vitamin B12 (v aktivní formě metylkobalaminu). Více zde:Výsledek obrázku pro 2018
Year of the dog.


NEODCHÁZEJME OD ROZEHRANÉ PARTIE A
DOKONČEME, CO JSME ZAČALI.
TO NÁM DÁ NADĚJI, ŽE BUDEME VOLNĚ DÝCHAT.

od 1.11.2017 - UKONČUJI ZDE NA MÉM BLOGU SVOU ČINNOST a BUDU POKRAČOVAT NA - Facebooku: M - Spektrum
. . . . . . . . . . .

BANDHY - ENERGETICKÉ ZÁMKY V JOGE - 26 ENEGETICKÝCH ZÁMKŮ

27. března 2015 v 21:28 | http://www.yogapoint.cz/joga/o-joze/bandhy-aneb-telesne-zamky/ |  SPORT, CVIČENÍ, JÓGA

BANDHY - ENERGETICKÉ ZÁMKY V JOGE

Okrem nášho fyzického tela máme ešte jedno telo - energetické telo. Jeho základom sú energetické uzly - čakry, energetické dráhy - nádí, energetické zámky - bandhy a hlavný energetický kanál, ktorý sa tiahne od panvového dna okolo chrbtice až po hlavu - tento kanál sa volá Sushumna a je to naša energetická chrbtica. http://zivavoda-lena.blog.cz/


Mula bandha - tzv. kořenový zámek, nacházející se právě v oblasti pánevního dna, u kostrče, kde u první čakry "nakopne" kundalini, aby mohla stoupat dál různými úrovněmi vědomí. Pokud je propíchnuta, přestáváme trvat na tom, co známe, co je hmatatelné či pociťovatelné, přestaneme se bát venkovního světa, změn.
Tento energetický zámek, kdy vědomě cílíme a posíláme energii do Brahma granthi, je obtížné pro začátečníky cítit. Ze začátku proto nejspíš budete zatínat svaly pánevního dna, stahovat konečník, vaginální svaly a všechno možné, časem a pravidelnou praxí však svalová aktivita bude klesat, a získá jemnější, energetičtější a éteričtější nádech, kdy si uvědomujeme, že jsme schopni "uchopit" pránickou sílu a zatlačit jí tam, kde je potřeba (jako proud vody).

Co jsou bandhy aneb tělesné zámky

Uddiyana Bandha
Bandhy, neboli tělesné zámky, jsou místa v našem těle, která lze pokročilou jogínskou technikou ovládat. Tak, aby pomáhaly omlazovat tělo, zvyšovat jeho vitalitu a tím i fyzické zdraví a výkonnost.
Pojďme se nejprve seznámit s původem slova bandha. Jak už to tak u praktik souvisejících s jógou bývá, i tento výraz pochází ze sánskrtu. V něm označuje vazbu, pouto, zadržení či zpevnění. V józe pak jde o speciální techniku "tělesných zámků", s jejichž pomocí je možné na krátkou dobu zastavit proudění energií v určitých místech lidského těla. Cílem je, aby při opětovném uvolnění byly tyto energie o to silnější a vitálnější.
Bandhy zná jóga celkem tři, podle místa, kde energii dočasně uzavíráme. Jejich vzájemnou kombinací pak vzniká čtvrtá bandha:
  • múla bandha - zámek pánevního dna
  • uddinája bandha - zámek břišní
  • džalandhára bandha - zámek krční
  • mahá bandha - kombinace všech tří předchozích současně, zamykáme tedy pánevní dno, břicho i krk
Společným prvkem všech tělesných zámků je, že je provádíme se zadrženým dechem. Zpravidla je možné je cvičit se zadržením dechu po výdechu i po nádechu. Výjimkou z pravidla je uddinája bandha, tu je vždy nutné cvičit zadržením dechu po výdechu (a to jak pokud ji cvičíme samostatně, tak v rámci kombinované mahá bandhy).
Bandhy

Proč při cvičení zapojovat bandhy?

Aby náš úvod byl úplný, je třeba zmínit dva významy, které jóga přisuzuje praktikování tělesných zámků. Předně jde o fyzickou stránku našeho těla. Zde je výsledkem zpevnění svalů, procvičení důležitých partií, zdravější oběhový systém, ale zároveň zlepšené provádění ásan, dechových cvičení pránajáma a některých muder díky optimalizaci zapojení svalů. Pokud budete bandhy pravidelně praktikovat, zlepšíte svou kondici při všech druzích jógy a navíc ještě snížíte riziko, že vás při cvičení potká zranění.
Druhý význam cvičení tělesných zámků je pak na energetické úrovni, a souvisí s tím, jak jóga vnímá proudění tělesné energie - prány. Pokud budeme bandhy posuzovat z tohoto úhlu pohledu, pak slouží k tomu, aby pomohly "prošťouchnout" zablokované granthi, rozvodové uzly prány (životní energie) v těle. Energetické uzly granthi jsou celkem tři, stejně jako bandhy, a každá bandha slouží k uvolnění příslušného energetického uzlu. Zatímco zablokovaná granthi pránu nepropouští, bandhou uvolněná granthi energii v cestě nestojí, což pomáhá napravit proudění prány po těle. Rovněž pomáhají směřovat pránu žádoucím směrem

1. Múla bandha

Múla v sánskrtu znamená kořen, múla bandha je tedy "kořenový zámek". Tato bandha se provádí tak, že po výdechu nebo nádechu zadržíme dech a na několik vteřin zpevníme svaly pánevního dna, tzv. hráz. Jde o svaly mezi konečníkem a močovou trubicí. Svaly konečníku by nicméně při správném provedení tohoto tělesného zámku měly zůstat uvolněné.
Délka zpevnění záleží na stupni pokročilosti. Pro začátečníky je vhodný interval kolem šesti vteřin, který s narůstajícími zkušenostmi můžeme i prodlužovat. Pokud jde o počet opakování, pro začátek je ideální počet pět, též ale můžeme postupně navyšovat.
Tato bandha se používá pro posílení pánevního dna, prokrvení v oblasti pánve, též zklidnění a uvolnění mysli. Naopak by ji neměli cvičit lidé, kteří mají problémy se srdcem, krevním tlakem či v břišní oblasti. Nevhodná je také pro lidi s rakovinnými nádory.

2. Uddinája bandha

Uddinája znamená "let vzhůru", a v případě této bandhy je to označení vskutku přiléhavé. Uddinája bandha totiž slouží ke krátkodobému zvednutí břišních orgánů směrem k hrudnímu koši.
Zařazuje se sice mezi bandhy, ale ve své podstatě tak úplně bandhou není. K jejímu provádění totiž nepotřebujeme svalovou aktivitu jako u zbylých dvou tělních zámků. Uddinája funguje automaticky, tím, že v hrudním koši vytvoříme podtlak, který břišní orgány "nasaje".
Uddinája bandhu provádíme tak, že si sedneme či stoupneme do polohy, v níž je břišní stěna uvolněná. Mírně se nakloníme dopředu, opřeme ruce dlaněmi o kolena. Poté zhluboka vydechneme a vypustíme z plic tolik vzduchu, kolik jenom dokážeme. Ve chvíli, kdy už dále nemáme co vydechovat, zadržíme dech a zvedneme hrudník vzhůru, jako bychom se chtěli znovu nadechnout (ovšem bez skutečného nádechu). Tím, že jsme vyprázdnili plíce, ale zároveň vzedmuli hrudník, se břišní orgány podtlakem přesunou směrem vzhůru. Chvíli vydržíme, poté se nadechneme a hrudník uvolníme. Opakujeme alespoň pětkrát.
Tato bandha zlepšuje krevní oběh, činnost břišních orgánů, zpomaluje činnost srdce a působí proti zácpě a hemeroidům. Vhodná je také pro ženy po porodu.
Naopak vyhnout bychom se uddináje měli tehdy, pokud máme chronické problémy či záněty střev, nádory či cévní a srdeční choroby.

3. Džalandhára (jalandhara) bandha

Název opět pochází ze sánskrtu. "Džalandhára" znamená "proudění vody". Jde tedy v přeneseném významu o zámek, který zabraňuje proudění energie a udržuje ji na jednom místě.
Tuto bandhu cvičíme tak, že s rovnými zády pomalu skloníme hlavu bradou do důlku mezi hrudní a oběma klíčními kostmi a zde ji pevně přitiskneme. Ještě jednou zkontrolujeme, že máme skutečně rovná záda, a po nádechu či výdechu zadržíme dech na tak dlouho, jak dlouho nám to je pohodlné. Brada přitisknutá k hrudníku by nám měla pomoci vydržet v zádrži dechu déle, redukuje totiž signály o nedostatku vzduchu, které naše tělo vysílá do mozku. Po provedení bandhy nejprve pokračujeme v normálním dýchání, pak teprve pomalu zvedneme hlavu vzhůru. Bandhu je vhodné tímto způsobem opakovat alespoň pětkrát.
Džalandhára bandha pomáhá na problémy v krční oblasti, rozvíjí schopnost na delší dobu zadržet dech a povzbuzuje činnost štítné žlázy. Podporuje také schopnost koncentrace a obecně mozkovou aktivitu.
Vyhnout se praktikování této bandhy je vhodné tehdy, pokud máte se štítnou žlázou chronické problémy. V krajním případě, pokud se bandhy nechcete vzdát, je nutná alespoň předchozí konzultace s lékařem. Nevhodná je džalandhára i pro lidi trpící chronickými problémy srdce a cév.

4. Mahá bandha

Kombinuje v sobě všechny tři předchozí bandhy a tím také všechny jejich přínosy (ale i rizika). Její provádění lze doporučit až ve vysokém stupni pokročilosti, po dostatečném zvládnutí všech tělesných zámků při jejich odděleném cvičení. Mahá bandhu vždy praktikujeme pouze po výdechu, a to proto, že její součástí je uddinája.
Správné zapojování bandh má při fyzickém cvičení jógy svou nezastupitelnou roli. Při rozvíjení vašich jógových dovedností je proto třeba na správném provádění tělesných zámků soustavně pracovat, a to nejlépe pod vedením zkušeného učitele. Jen tak se bandhy mohou stát přirozenou a obohacující součástí vaší ásanové praxe.

KARMICKÉ VZTAHY V KAŽDODENNÍM ŽIVOTĚ

Člověk tento svět nestvořil a proto není na něm vynášet soudy nad věcmi i lidmi. Hlavní požadavek vyšších sil na člověka je harmonické soužití s okolním světem bez negativních emocí k nim. Chceš-li se vyvarovat problémům a neštěstí, musíš dodržovat vesmírná pravidla. Pokud totiž máš ve svém životě problém či nějaký konflikt, znamená to, že něco neděláš správně. Přijmi tedy okolní svět bez soudů a pohrdání, ať je jakýkoli, a uvidíš že tvůj život bude srázu šťastným. Andy

Úvod do tématu:
Proč přicházíme na tento svět
Základem je princip reinkarnace, neprojevený svět (svět duší) je vícepodlažní - každá duše se chce dostat výš (dál) než je, její umístění závisí na naplnění karmické nádoby v době smrti = čistá duše je výš tedy blíž "ráji", podlaží do kterého se duše vrátí odpovídá úrovni duší tak jak sám byl a čím třeba opovrhoval

Karma = čin (ta co si ji přinášíme z minulého života je rodová resp. zralá)
Získaná karma = hromadění negativních emocí během současného života

Idealizace (otevřena či uzavřená) = připisování nadměrné důležitosti čemukoli resp. uspořádání světa= prožívat jakékoli negativní emoce,pokud se svět neshoduje s mými (ideálními) představami (žárlivost, hněv) = začnu se trápit = začnu hromadit hříchy = stávám se agresivním (neodpovídá mé představě) - idealizaci nahrává připoutanost = připisuješ tomu zbytečně velký význam = tzn. že to brzo ztratíme = karmická výchova, často lidé idealizují své schopnosti -sportovci, básníci (dar od Boha) a povyšují se nad druhé. Lidé s nadáním od Boha častěji umírají dříve než ostatní, jsou na ně kladeny vyšší požadavky.
Jakýkoli projev nespokojenosti se světem je hřích.
Můžeš mít jakékoli ideje, ale netrap se pokud se neshodují s realitou. Nic na světe nepovažuj za své vlastnictví. Jakmile idealizuješ docházíš ke špatným závěrům.

Model karmická nádoby: představ si hříchy jako tekutinu - teče do karmické nádoby-množství tekutiny v nádobě =množství nahromaděných hříchů, do nádoby něco přitéká a něco (dle bohulibosti činnů) zase odtéká =očišťování karmy, model něco jako průtoková láhev, když hladina dosáhne v nádobě jisté roviny = spustí se model karmické výchovy = zbavování se toho, čemu připisuješ zbytečně velký význam, trest závisí na naplnění nádoby, pokud naplněna do 1/3 - život až na drobnosti OK, naplnění ze 2/3- začne uplatňování karmické výchovy prostřednictvím strážce -říká člověče zapomněl si jsi proč jsi sem přišel, je to jen návštěva "v muzeu" - začnou se dít problémy, nehody, nepříjemnosti, pokud je nádoba přeplněna přes ¾ začne strážce vysílat dost silné signály, nehody, rozpad rodiny, vážné nemoci = období blokování všech snah - nic se nedaří , nádoba přeplněná přes 90% - uvěznění, nevyléčitelná nemoc, tragické události = mnoho času na přemýšlení a přehodnocení svých idealizací a postojů ke světu (vznik hříchů) - pokud se ani teď nenapraví - je zbaven života = smrt

Náš svět je očistec = místo kde lze očistit karmickou nádobu, pro čisté duše je tento svět místem odpočinku nebo osvícení, pro nečisté duše je to skutečný očistec

Život je exkurze - jít na tento svět je jako jít do přírodní rezervace, jen na to duše při vtělení často zapomene - běž, vyzkoušej si to, ale nic si s sebou neodneseš a pokud budeš porušovat pravidla, budeš trestán správcem (v průšvihu Ti nepomůže strážce,ale majitel rezervace tedy stvořitel - dlouze, přesvědčivěupřímně pros za odpuštění a on Ti snad odpustí)

Strážce kontrolu naše hříchy, nachází se v každé duši, je to mechanismus který sleduje naše myšlení i konání a reguluje naplňování karmické nádoby
Nikdy nepřipisuj vinu někomu jinému.Když přehodnotíš svůj pohled na svět a jeho přijímání (směrem k principům vyšších sil) můžeš se zbavit problémů, nemoci i komplikací.

Modelové karmické vztahy
Strážce nás nejen vychovává, ale také léčí a to vždy přesně to, čím trpíme.
Nejdůležitější vztahy jsou: rodina, děti, práce.

A)RODINA: důležité vztahy mezi mužem a ženou, manželé se vzájemně vychovávají, 1. rozvíjí druhému právě ty vlastnosti jimiž připisuje příliš velký význam, Láska je metoda jak 2 lidi zbavit rozumu tak, aby byli spolu - kvůli karmě, proto manželství z lásky je často manželství karmicky protikladných lidí, tedy takových jež idealizují protikladné hodnoty. Spuštění křivd mezi partnery =spuštění karmické výchovy, pokud léčení nemá zkončit příliš rychle, narodí se jim dítě (spojovací článek, aby od sebe nešli moc rychle - tím je zapojeno do výchovy i to dítě), naopak pokud je dlouho člověk sám a nemůže nalézt partnera - příliš si idealizuje rodinný život a tímse učí tento ideál zrušit - změní to v případě, když změní hodnoty, dále Skandály: odčerpání energie druhým (ta je však nositelem negativní energie) -jedná se o princip upír-dárce - důležité je vědět, co vyvolává u upíra dlouhodobý nedostel energie (hlubší rovina skandálu) - nesprávný postoj k životu, k hádce vás vyprovokuje jen tehdy, pokud si idealizujete to, jak by věci měli být - konfliktu se vyhnete pokud odejdete, nepromluvíte a nebo vše obrátíte v žert, pokud už vás někdo do konfliktu vtáhne -ať vám to vždy udělá dobře (v případě, že oponentovi nesmíš přát nic zlého) -nauč se v případě hádky vykřiknout: Ať se ti daří! Ať jsi zdraví! Ať se ti všechno povede! - to vše budou 3mouchy 1ranou (1.ujasníte si vlastní idealizaci, 2.dáte mu almužnu resp.trochu své energie, 3.přejete druhému jen to dobré) a nebo vyslov při hádce soucit a soustrast. Důvodem hádek je často to, že 2. něco chybí (absence vnitřních kvalit). Dejte mu tedy to, co potřebuje -minimálně mentálně (má třeba nedostatek sebedůvěry, lásky), zkus zjistit co tě u tvého partnera rozčiluje úplně nejvíce tak právě tyhle vlastnosti vy osobně příliš idealizujete a tyto idealizaci právě plní vaši karmickou nádobu. Když se zbavíš těchto ideálů, zbavíš se emocí a můžeš si říc, jestli tento člověk stojí za to s ním žít. Pokud jeho nedostatky převažují nad ctnostmi - raději se rozejděte.Pokud převažují jeho kladné stránky nad nectnostmi -buďte spolu, ale bez výčitek a konfliktů, záchrana rodinného života = zbavit se idealizaci v této oblasti (třecí plošiny) Nauč se žít v jakýchkoli podmínkách, přijmi život takový jaký je.
B)DĚTI - nejvíce starostí dělají rodičům prvorozené děti, děti vychovávají tak, že jsou v dané idealizované oblasti naprosto odlišné než si rodič jež potřebuje karmickou výchovu představuje a nebo mají vlastnosti jež nesnáší rodiče u jiných lidí.(př.:dítě které se začalo příliš brzo zajímat o sex - často od puritánských rodičů, dítě které je neiniciativní a má slabou vůli - často od pře-iniciativních a panovačných rodičů/e) dítě jakéhokoli věku je plně uvědomělou osobností s právem na vlastní názor - čím dříve mu toto umožníme, tím dříve bude stát pevně v reálném životě (úcta i právo na vlastní názor) problém bezdětnosti - musí se nejdříve zmenšit karmická zátěž pro budoucí dítě v rodině, pak teprve přijde! Často i model, že je rodina úplná pouze s dětmi způsobuje karmickou bezdětnost manželů.
C)PRÁCE - idealizace materiálních hodnot, moci, obchodních partnerů, pracovních plánů, vztahů na pracovišti

Pomáhat neúspěšnému a nešťastnému člověku v těžké životní situaci je zbytečné dokud on sám nezmění vztah ke svému životu!!!
(bohužel je to drsné, ale je to tak)
Karmické vztahy mezi řidiči - projevení se skrz nehodu - idealizace svých schopností, idealizace automobilu (jeho materiální hodnoty) resp. já věřím na to, že auto je symbolem našich vztahů..ale o tom zase až příště.
čerpáno z knihy: Karma - život bez konfliktů Autor: Alexander Svijaš
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama